У 2008 році Всесвітня асоціація товариств глаукоми спільно з Всесвітньою асоціацією пацієнтів з глаукомою звернулися до Світової організації охорони здоров'я з ініціативою проведення дня боротьби з глаукомою. Датою для проведення заходу було затверджено 6 березня. З тих пір у всьому світі в цей день відзначається «Всесвітній день боротьби з глаукомою». Глаукома - це важке захворювання ока, при якому підвищений внутрішньо очний тиск супроводжується патологічними змінами в зоровому нерві, що призводить до поступового звуження поля зору (людина перестає помічати розташовані збоку об'єкти), а в подальшому до незворотної втрати зору. Єдина можливість зберегти зір при наявності глаукоми - це найбільш раннє виявлення патології, регулярне спостереження і адекватне лікування захворювання. За даними громадської організації «Асоціації хворих глаукомою», в даний час глаукома - одна з основних причин сліпоти та слабкого зору. Кількість хворих на глаукому в світі вже доходить до 100 млн. людей. При цьому з 28 млн. сліпих у світі майже кожен п'ятий втратив зір у зв'язку з цим захворюванням.
Що необхідно знати про симптоми глаукоми.
Найбільш частими симптомами глаукоми є періодичні затуманення зору (частіше вранці), райдужні кола при погляді на джерело світла, біль в області ока і відповідній половині голови. При появі таких ознак слід негайно звернутися до офтальмолога і пройти обстеження з приводу глаукоми. Однак в більшості випадків при даному захворюванні пацієнт довгий час може абсолютно нічого не помічати і часто глаукома виявляється при зверненні до лікаря зовсім з іншого приводу. Супутніми факторами до розвитку глаукоми є спадкова схильність (наявність глаукоми у батьків), анатомічні особливості ока, наявність загальних судинних захворювань та ін. Іноді глаукома починається з гострого нападу, який супроводжується різким болем в оці, що не знімається нічим і різким погіршенням зору . В такому випадку необхідно терміново звернутися до лікаря для зняття гострого нападу.
Що потрібно робити, щоб вчасно виявити глаукому?
В разі появи вищеописаних симптомів звернутися до лікаря-офтальмолога; перевіряти внутрішньо очний тиск при наявності спадкової схильності; короткозорості, високою далекозорості; серцево-судинних і ендокринних захворювань; проводити більш ретельне дослідження на глаукому при асиметрії у величині внутрішньо очного тиску двох очей понад 3 мм рт.ст. або при періодичному підвищенні внутрішньо очного тиску більш 23 мм рт.ст .; виміряти внутрішньо очний тиск і пройти огляд офтальмолога після досягнення 40-річного віку; при наявності глаукоми на одному оці уважно стежити за станом другого ока, контролювати внутрішньо очний тиск.
Що робити, якщо вам поставили діагноз «глаукома»?
Незважаючи на те, що глаукома - це серйозне захворювання, яке при відсутності лікування може призвести до сліпоти, пацієнт може вести нормальний спосіб життя, яке практично нічим не відрізняється від способу життя здорових людей, за умови дотримання призначень лікаря і наступних рекомендацій: дотримуватися норм здорового, збалансованого харчування; не обмежувати себе у вживанні рідини, але вживати її треба рівномірно протягом усього дня; пам'ятати про те, що протягом години після вживання кави або чаю може відбуватися помірне підвищення внутрішньо очного тиску, але цей ефект настільки мінімальний, що немає необхідності повністю відмовлятися від цих напоїв; відмовитися від міцних спиртних напоїв, таких як алкоголь який токсично діє на нервову систему, в тому числі на зоровий нерв; відмовитися від куріння, виходячи з того, що у курців вищий ризик розвитку підвищеного внутрішньо очного тиску у порівнянні з некурящими, особливо в літньому віці; знизити навантаження на очі (використовувати хороше освітлення під час перегляду телепередач або читання; при яскравому сонячному світлі завжди надягати сонцезахисні окуляри і капелюх з широкими полями); читати при яскравому світлі, кожну годину робити перерву на 10 -15 хвилин; по можливості обмежити нічні чергування, понаднормову роботу, виключити роботу в гарячих цехах, з отруйними речовинами, в умовах постійної вібрації; не перебувати довго в похилому положенні або з зігнутою шиєю; не рекомендується носити светри з вузьким горлом, тісних комірців та краватки - все, що може ускладнювати кровообіг в області шиї; регулярного контролювати внутрішньо очний тиск (1 раз в 3 місяці).
Профілактика глаукоми.
Найбільш ефективним відносно збереження зору є постійне, не рідше 1 разу на 3 місяці спостереження за хворими з глаукомою, що передбачає контроль внутрішньо очного тиску і зорових функцій, своєчасна зміна призначень а при необхідності і правильну підтримуючу терапію. Профілактичні огляди необхідні для осіб старше 40 років і не рідше одного разу на рік. Для осіб у яких родичі страждають на глаукому, необхідно спостереження з більш раннього віку. Рання діагностика глаукоми має виключно важливе значення. Успіх в лікуванні хвороби багато в чому обумовлений термінами її виявлення. Не намагайтеся вилікувати глаукому самостійно. Ці спроби тільки відтермінують візит до лікаря на деякий час, а час в даному випадку працює проти вас.
Хірургічне та лазерне лікування глаукоми.
Якщо після обстеження вам порадили зробити операцію, краще не відкладати її надовго. Час в такому випадку дорого коштує. Медикаментозні засоби в ряді випадків дозволяють стабілізувати глаукому. Але, на превеликий жаль, вони далеко не завжди виявляються ефективними. Тоді без хірургічного втручання не обійтися. Залежно від форми, стадії, супутніх захворювань ока вам підберуть і проведуть необхідне лікування. Зокрема, проводять операцію непроникаючу глибоку склеректомію, яка дозволяє поліпшити відтік внутрішньоочної рідини і знизити внутрішньоочний тиск.