Найгрізніше і смертельно небезпечне захворювання серця – інфаркт міокарда. Характеризується некрозом (загибеллю) ділянки серцевого м'яза через різке припинення кровотоку насиченою киснем кров'ю. Відбувається внаслідок тромбозу коронарної артерії. Зустрічається у чоловіків та жінок.
Причини.
Як правило, причиною інфаркту стають захворювання:
- атеросклероз – холестеринові бляшки, що звужують просвіт коронарної артерії, обмежують надходження крові до м'яза серця;
- підвищена згортання крові, яка може призвести до закупорки судини серця – коронарної артерії;
- стенокардія – до інфаркту приблизно половина людей зазнає нападів стенокардії при фізичних навантаженнях, які швидко проходять при припиненні активності.
Тому хворий на стенокардію має бути під наглядом кардіолога, щоб не допустити розвитку інфаркту міокарда.
Розвитку захворювання сприяють: цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, ожиріння, психоемоційна перенапруга, вживання алкоголю, куріння.
Симптоми інфаркту міокарда.
Залежно від форми захворювання, симптоми інфаркту міокарда проявляються по-різному.
Ангінозна форма - найпоширеніша. Проявляється нестерпним болем у грудній клітці, що іноді віддає у праве або ліве плече та руку, під лопатку, у ліву половину грудної клітки, нижню щелепу. Біль можна порівняти з тяжкістю або печінням, і, як правило, супроводжується страхом смерті.
При астматичній формі виникає задишка, почуття нестачі повітря, виникає задуха.
Абдомінальна форма протікає з болем у верхній частині живота, нудотою, блюванням. Найчастіше у цих симптомах важко розрізнити ознаки інфаркту міокарда.
При аритмічній формі ураження серцевого м'яза провокує порушення ритму серця. На перший виходить відчуття серцебиття чи завмирання серця, задишка, запаморочення та інші неспецифічні скарги. Може ускладнитися зупинкою серцевої діяльності чи раптовою смертю.
Безболева форма найчастіше зустрічається у хворих на цукровий діабет або у людей похилого віку старше 70 років. Перенесений інфаркт виявляється набагато пізніше і, як правило, випадково.
Важливо пам'ятати, що інфаркт міокарда – це загрозливий для життя стан, який потребує негайного медичного втручання. Від швидкості надання допомоги залежить майбутнє людини. Виявивши симптоми, негайно зверніться по допомогу, викликавши швидку.
Діагностика інфаркту міокарда.
Обстеження пацієнта розпочинається з опитування. Необхідно говорити лікарю кардіологу про симптоми та скарги, це важливо, тому що існуюче серцеве захворювання може розвиватися та перетікати в інфаркт. Після опитування лікарем проводиться фізикальний огляд: вислуховується серце, заміряється пульс, відзначаються зовнішні ознаки захворювання (набряклість, зміна кольору шкіри). Призначаються лабораторні аналізи, і навіть інструментальні дослідження.
Біохімічний аналіз крові беруть для проведення тропонінового тесту, що дозволяє виявити навіть незначні ушкодження міокарда. Підвищений рівень тропоніну в крові спостерігається протягом декількох тижнів після нападу.
Інструментальні дослідження:
- електрокардіографія;
- ехокардіографія;
- КТ та МРТ серця;
- коронарографія - введення контрастної речовини для дослідження прохідності коронарних артерій за допомогою рентгену;
- сцинтіографія – введення в організм радіоактивних ізотопів та отримання двомірного зображення за рахунок їхнього скупчення та випромінювання.
Своєчасне обстеження – перший крок до запобігання появі та розвитку захворювання.
Профілактика інфарктів.
Щоб знизити ризик виникнення інфаркту міокарда та запобігти рецидиву, необхідно дотримуватися здорового способу життя:
- відмовитися від куріння;
- припинити вживання алкоголю (ВООЗ стверджує, що немає ніякої допустимої безпечної щоденної дози алкоголю);
- харчуватися збалансовано (виключити солодощі та цукор, фастфуд, вживати овочі тощо);
- займатися фізкультурою (ВООЗ рекомендує не менше 2 годин на тиждень фізичного навантаження середньої активності та 75 хвилин – високої активності);
- уникати хронічних стресів;
- регулярно проходити планові медичні огляди для своєчасного виявлення та лікування хвороб серця, на тлі яких розвивається інфаркт міокарда.
- регулярно проходити обстеження у лікаря, щоб мінімізувати ризики великого та гострого інфаркту міокарда.
Лікування інфаркту.
При інфаркті міокарда хворий потребує госпіталізації. Після усунення кризи, пацієнта поміщають у кардіореанімацію. Залежно від характеру перебігу захворювання, лікар обирає тактику лікування. Лікувати необхідно не лише симптоми, а й причину, що призвела до інфаркту!