Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликається мікобактеріями і передається переважно повітряним шляхом. Воно характеризується запальним процесом з подальшим розпадом в уражених органах, сильною інтоксикацією організму та тривалим перебігом.
У 1993 році ВООЗ об’явила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом. В Україні цей день відмічається з 2002 року, згідно Указу Президента України від 22.03.2002 №290/2002 «Про Всеукраїнсьий день боротьби із захворюваннями на туберкульоз - 24 березня». Символом Всесвітнього Дня боротьби з туберкульозом стала біла ромашка, яка асоціюється зі здоровим диханням. Цьогорічним гаслом дня боротьби з туберкульозом виступає заклик «Разом ліквідуємо туберкульоз!».
Питання протидії туберкульозу в Україні є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку. Зважаючи на актуальність цієї проблеми для України, медичні послуги з діагностики та лікування туберкульозу увійшли до Програми медичних гарантій - переліку послуг, які держава гарантує пацієнту. НСЗУ укладає договори на надання послуг з діагностики та лікування туберкульозу з профільними установами по всій країні.
Групи підвищеного ризику щодо захворювання на туберкульоз:
- ВІЛ-інфіковані особи; особи, що контактують з хворими на туберкульоз;
- особи з захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету;
- курці;
- особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики;
- мігранти та біженці;
- особи, що перебувають за межею бідності;
- безробітні;
- особи без визначеного місця проживання;
- пацієнти психіатричних закладів;
- затримані та заарештовані особи при відправленні їх до ізоляторів тимчасового тримання, особи, які утримуються або звільнились з установ пенітенціарної системи, а також особи, які перебувають на обліку в органах внутрішніх справ як раніше засуджені та піднаглядні;
- працівники пенітенціарних установ, психіатричних закладів та працівники закладів охорони здоров’я, які мають часті контакти з хворими на туберкульоз особами.
Симптоми, які дозволяють запідозрити туберкульоз:
- постійна немотивована слабкість,
- підвищена втомлюваність,
- втрата ваги,
- тривала лихоманка з невисокими показниками температури,
- пітливість,
- тривалий кашель протягом 3-х тижнів і більше,
- задишка,
- кровохаркання.
Помітивши будь-який з цих симптомів, треба якомога швидше звернутись до сімейного лікаря, де буде проведено скринінгове анкетування, бактеріоскопія мокротиння, за показаннями рентген або флюорографія органів грудної клітини, туберкуліно-діагностика, діагностика туберкульозу на молекулярно-генетичному рівні (ПЦР). Чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше лікування. Туберкульоз у ВІЛ-інфікованих людей може мати атипову форму, яку важко виявити за допомогою традиційних методів. Якщо людина захворіла на туберкульоз, їй не можна: засмагати, палити, вживати наркотики, зловживати алкоголем, відвідувати сауни та лазні, займатися важкою фізичною працею, працювати в шкідливих умовах, відвідувати дитячі установи та місця масових скупчень людей.
Зниження рівнів захворюваності на туберкульоз вимагає підвищення рівня обізнаності, соціальної підтримки та соціальної мобілізації. Фтизіатрична галузь в Україні потребує змін - від впровадження сучасних підходів до лікування, до зменшення тривалості перебування пацієнта у стаціонарі.
У Програмі медичних гарантій впроваджено новий пакет медичних послуг для спостереження за дорослими та дітьми, хворими на туберкульоз, на первинному рівні надання медичної допомоги. КНП «Правобережний центр первинної медико-санітарної допомоги» ЗМР підписав з НСЗУ договір на надання допомоги хворим на туберкульоз, що наближає послугу до пацієнтів і забезпечує безперервність лікування. А після завершення лікування в стаціонарі пацієнти матимуть змогу лікуватися під наглядом свого лікаря в більш комфортних умовах. Лікар контролює вживання пацієнтом ліків та результативність лікування.
Пацієнт з туберкульозом в межах Програми медичних гарантій отримує безоплатно наступні основні послуги: лабораторно-інструментальні дослідження, лікування в амбулаторних умовах та в умовах стаціонару, ліки з Національного переліку та ті, що закуповуються централізовано за бюджетні кошти.
Щоб отримати медичну допомогу, пацієнту потрібно звернутися до свого сімейного лікаря, який надає направлення до лікарні, або самому звернутися до фтизіатра, для звернення до цього спеціаліста направлення не потрібно. Фтизіатр виписує направлення до медичного закладу, що надає таку допомогу і пацієнт з направленням звертається до медичного закладу, законтрактованого на надання послуг з лікування туберкульозу.
Єдиного способу захисту від туберкульозу немає. Офіційні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей - там має проводитись вологе прибирання та якісна вентиляція. Людям радять бути уважними до симптомів туберкульозу та своєчасно звертатися до лікаря при виникненні будь-яких захворювань. Варто пройти анкетування та обстеження в разі тісного контакту із хворими на туберкульоз чи наявності насторожуючих скарг. Вакцинація допомагає протистояти інфекції. Профілактика ВІЛ та вчасне виявлення цього вірусу також суттєво підвищують шанс не захворіти на туберкульоз. Якість харчування впливає на здатність організму протистояти туберкульозу. Брак вітамінів А і D суттєво підвищує розвиток хвороби. Необхідно користуватися індивідуальним посудом та індивідуальними засобами гігієни. Не вживати молочні продукти зі стихійних ринків без термічної обробки.